Kansainvälisen Lasten Syövän päivän tuolitapahtuma
Ajankohta
15.02.2026, klo 12-15
Paikka
Seinäjoen Ideaparkin keskusareena,
Suupohjantie 57, SEINÄJOKI
Kansainvälistä lasten syövän päivää vietetään 15.2.2026. Tule mukaan tuolitapahtumaan Seinäjoen Ideaparkin keskusareenalle sunnuntaina 15. helmikuuta klo 12-15.
Seinäjoen Ideaparkin keskusareenalle asetellaan tuolit tänäkin vuonna symboloimaan niitä lapsia ja nuoria, joita syöpä kosketti alueellamme viime vuoden aikana – siihen sairastumisen tai menehtymisen muodossa. Tapahtumassa on tuolien lisäksi myös oma tilansa aiempina vuosina sairastuneiden tai menehtyneiden lasten ja nuorten muistamiselle.
Alueellamme sairastuu vuosittain noin 15–20 lasta syöpään. Eppuleiden jäsenperheet tulevat Pohjanmaan, Etelä-Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan alueilta.
Tapahtumassa on paikalla Eppulit -toimikunnan edustajia sekä muita vapaaehtoisia. Kerromme tapahtumassa Eppuleiden toiminnasta lapsuus- ja nuoruusiässä syöpään sairastuneiden sekä heidän perheidensä tukena – ja annamme kasvot perheille, joita syöpä on koskettanut. Tapahtumassa on myös mahdollisuus lahjoittaa ja tukea Eppuleiden toimintaa. Käytössämme on lipaskeräyslupa sekä MobilePay. Luvassa on myös kasvomaalausta ja pientä askartelua ☺️
Olet lämpimästi tervetullut muistamaan omaa läheistäsi, jättämään kukkia tai muistokortin tai vain pysähtymään tärkeän ja koskettavan asian äärelle. Kerro ihmeessä tapahtumasta myös ystäville ja tutuille! 😊 Vastaavia tapahtumia järjestetään helmikuussa ympäri Suomea.